aks mikołów - strona nieoficjalna

Adres: Zawilców 8, 43-190 Mikołów

Telefon:  (032) 226 02 16

e-mail: rbsport@o2.pl

Stadion: pojemność- ok 1.000 miejsc (w tym 200 pod dachem- miejsca siedzące)

Prezes klubu: Zbigniew Piecha

HISTORIA:

Niegdyś mikołowski klub tworzyło 12 sekcji (piłka nożna,hokej na lodzie, lekkoatletyka, boks, koszykówka, szermierka, piłka ręczna, kolarstwo, siatkówka, sport motorowy, szachy, tenis stołowy). Z tych 12 sekcji nie przerywalnie funkcjonuje piłka nożna. Dotychczas przez klub przewinęło się ponad 1 300 piłkarzy. Byli wśród nich znani na ligowych boiskach tacy zawodnicy jak: Jan Banaś czy Tomasz Jaworek. W mikołowskim klubie pracowali również znakomici trenerzy z przeszłością ligową: Ewald Dytko, Edward Lorens czy chociażby do niedawna trener futsalowej reprezentacji Polski Leszek Latacz.

POWSTANIE KLUBU:

W dniu 1 czerwca 1923 roku, w Mikołowie został zarejestrowany jeden z najbardziej zasłużonych klubów na Górnym Śląsku - Naprzód Mikołów ( dzisiejszy AKS). Z bardzo ciekawą historią, nieprzerywalnie, Klub funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Przez te wszystkie lata począwszy od 1923 roku wiodącą sekcją z blisko 85 letnią tradycją była i jest piłka nożna, dzięki czemu  nie trzeba do nazwy Klubu dopisywać nazwy sekcji. Zawsze była to jedność i  dziś również trudno jest te dwie „instytucje” rozdzielić.

Wracając do genezy mikołowskiego klubu, należy cofnąć się do roku 1919 roku. Jest to data powstania organizacji „ Towarzystwa Sportowego Naprzód Mikołów”. Nigdzie nie była zarejestrowana, ponieważ po zaborach nie było jeszcze formalnie urzędujących władz polskich. Jak się później okazało, właśnie to Towarzystwo było zalążkiem dzisiejszego AKS-u. W roku 1923, genewską decyzją mocarstw koalicyjnych Górny Śląsk wraz z Mikołowem zostały oddane Polsce. Zaczęły działać polskie urzędy, w wyniku czego zgodnie z obowiązującymi przepisami, można było formalnie zarejestrować klub. Tak się stało w przypadku Mikołowa i od 1 czerwca 1923 roku swoją formalną działalność Klub rozpoczął pod nazwą: „Naprzód Mikołów”.

POCZĄTKI STADIONU:

Tak jak w Towarzystwie Sportowym Naprzód Mikołów, tak i w Klubie Naprzód Mikołów jedyną dyscypliną sportową była piłka nożna. Treningi i mecze rozgrywano na bardzo prymitywnym boisku w Mikołowie, gdzie obecnie znajduje się odkryty basen mikołowski. Pieniądze przeznaczane na działalność Klubu i sekcji piłki nożnej pochodziły  z kieszeni prywatnych osób.

Inicjatywą początkującego klubu było zbudowanie prawdziwego stadionu. Boisko na którym dotychczas rozgrywano mecze nie miało żadnego zaplecza sportowego. Była tylko trawa i bramki. Stanowiło to problem dla zarządu klubu, który również nie miał swojego miejsca obradowania. Działacze spotykali się służbowo w różnych miejscach na terenie Mikołowa. Były to różnego rodzaju lokale, restauracje, gospodarstwa. W 1927 roku zaczęto budowę stadionu sportowego. W planach obiektu znajdowała się płyta boiska, budynek sportowca, bieżnia o długości 400 metrów z 6 torami, rozbieg wraz z piaskownicą do skoku w dal, a także urządzenia do skoku  wzwyż i skoku o tyczce.

Wszystkie te plany spełniono i 3 maja 1930 roku uroczyście otwarto i poświęcono nowy stadion w Mikołowie. Zaszczyt uroczystego otwarcia stadionu przypadł burmistrzowi Mikołowa, którym był Jan Koj, a poświęceniem tego obiektu zajął się ks. Prałat  Aleksander Skowroński

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

BKS SPARTA KATOWICE - HETMAN KATOWICE
POGOŃ RUDA ŚLĄSKA - MK KATOWICE